18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Wieszczyczyn

 

 

 

Wieś położona na płaskiej, bezleśnej wysoczyźnie, 6 km na północny wschód od Dolska. W pierwszej wzmiance, dopiero z 1400 r., występuje jako własność rycerskiego rodu Pomianów, zamieszkujących okoliczne tereny od XII w. W 1404 r. wzniesiono tu kościół. W XVI w. właścicielami byli Antoni Miaskowski, Adam Kaczorowski oraz Kazimierz Zabłocki. Byli oni fundatorami nowego drewnianego kościoła, który spłonął w 1678 r. jego odbudowę sfinansowali Marianna Gorecka i Wojciech Raszkowski. Majątek często przechodził z rąk do rąk okolicznej szlachty, należał do rodziny: Pogorzelskich, Koszuckich i Rakoszowskich. Od XIX w. Wieszczyczyn był w posiadaniu rodziny Palickich. Na przełomie XIX i XX w. majątek przejęła Józefa Potworowska. W 1928 r. właścicielem został Kazimierz Krzysztoporski. W latach okupacji hitlerowskiej funkcję administratora pełniła Janina von Liven. Po 1945 r. przeprowadzono parcelację majątku.

 

 

 

 

 

 

Tutejszy kościół istniał już zapewne w XIII w., nieco później, w 1404 r. wspomniany jest pleban Szymon. Dzisiejszy neorenesansowy kościół św. Rocha postawiono w 1908 r. /proj. Heliodor Matejko/. Bogate neobarokowe sztukaterie wewnątrz wykonała firma Ceptowskiego z Poznania. Ze starego drewnianego kościoła spalonego w 1906 r. zachował się obraz św. Rocha z połowy XIX w. Na zewnętrznej ścianie znajduje się duży zespół tablic epitafijnych Krzysztoporskich, dawnych właścicieli wsi. W kruchcie pod wieżą znajduje się tablica poświęcona poległym w wojnie w 1920 r. Przy murze kościelnym wznoszą się dwie kapliczki z 1849 r. zwieńczone kamiennymi figurami: Jana Nepomucena i Serca Jezusowego fundacji Wojciecha Palickiego. Rolę kaplicy cmentarnej pełnił także grobowiec z przełomu XIX i XX w.

 

W niewielkim parku krajobrazowym znajduje się dwór z połowy XIX w., w latach późniejszych został on przebudowany. W parku zachował się zespół pomnikowych drzew m.in. 4 klony polne o obwodzie 360 – 240 cm. Do parku przylega również zespół folwarczny z drugiej połowy XIX w., w którym zachowały się: czworak, obora, chlewnia oraz stodoła. We wsi znaleźć można zabytkowe domy z przełomu XIX i XX w.

 

 

 

Źródło tekstu:

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcia: UMiG Dolsk


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.